BREAKING

Thursday, November 5, 2020

The Aliw Awards 2020 Nominations Reveal (Part 1)


Wazzup Pilipinas!

The Aliw Awards 2020 is another much-awaited event especially for music lovers since it acknowledges artists that excel in the music industry.

For this year's nominations announcement, we have Jon Santos, Lloyd Mara, Cris Villongco, and Dondi Ong as guests at the Aliw Awards Nominations Reveal (Part 1). They also rendered several song numbers during the virtual event witnessed by bloggers and media.

Alexandra and Birdie Reyes were the hosts, and Rebecca Shuaunsu and Alice H. Reyes were part of the Nomination Reveal announcement.

The Deadline of nominations was on November 3.

Next nominations Reveal will be on November 15, 2020.

Awards night is scheduled on December 8 at 4pm at the Fiesta Pavilion of the Manila Hotel.












2020 SCREENING COMMITTEE LIST  (as of November 1,2020):




BEST NEW ARTIST


Christian Biando

Michael Pacquiao

ZephanieDimaranan

Golden Canedo

Mara Aragon

Jasmine Henry

Angelika de Guzman

Jeremiah Tiangco

Nicole Angela Sy




BEST NEW GROUP ARTIST


Fuse (Bacolod City)

Tutzieroll Acoustic (Angeles City)

Sugar and Spice




BEST SPECIAL EVENTS PRODUCTION


ABEL ILOKO 2020 Fashion Show

Charity Ball Creative Agricultural

Costume Presentation/Province of La Union



MUTIA TI LA UNION 2020

170th Founding Anniversary of the Province of La Union



CESO Congress 2019



TERNOCON 2020

Cultural Center of The Philippines & BENCH



OBRA MAESTRA 2020 homage to heritage, Shangrila EDSA Plaza



PROSPERITY BALL 2020 , Grand ballroom, Okada Hotel



PHILIPPINE COUTURE 40TH ANNIVERSARY, Makati Shangrila Hotel



SINING DISENYO AT MUSIKA. Makati Shangrila Hotel



GABAY GURO , PLDT




BEST SPECIAL EVENTS DIRECTOR


Bernard Maybituin

(Abel Iloko Fashion Show/LUVWI Charity Ball Creative Agricultural

Costume Presentation/Province of La Union)

Bernard Maybituin

(Mutia Ti La Union 2020/170th Founding Anniversary of the Province of La Union)




BEST DJ for Electronic Dance Music


Mark Thompson

Patty Tiu

Khenzuya Yamamoto




BEST INSTRUMENTALIST


Dingdong Fiel (Piano)

Conrado Del Rosario (Saxophone)

Herald Sison (Clarinet)

Jong Cuenco (Flute)

ReynatoResurrecion (Oboe)

Ariel Sta. Ana (Clarinet)




BEST HOST


Johann Enriquez

Issa Litton

Vance Larena

Kc Montero




BEST STAND-UP COMEDIAN


Teri Onor

Rommel Chika

Donita Nose




BEST CHORAL GROUP


TRIBU

Adamson Chorale

St. Dominic Sabio Chorale

The Lighter Side Movement Choir

Kundirana




BEST FESTIVAL CATALYST/ORGANIZER


Gov. FRANCISCO EMMANUEL “Pacoy” R. ORTEGA III

170th Founding Anniversary of the Province of La Union

Mutia Ti La Union 2020

Mayor EDWIN “EdSa” SANTIAGO

“LigliganParul” Pampanga Giant Christmas Lantern Festival

City of San Fernando, Pampanga

Mr. Jun Mabalot

“Fiestang Caragan 2020”

Mabalacat City, Pampanga




BEST FESTIVAL PRACTICES AND PERFORMANCE


MUTIA TI LA UNION 2020

170th FOUNDING ANNIVERSARY OF THE PROVINCE OF LA UNION


LIGLIGAN PARUL

Pampanga Giant Christmas Lantern Festival

City of San Fernando, Pampanga


FIESTANG CARAGAN 2020

Mabalacat City, Pampanga




BEST CULTURAL GROUP (Theater or Dance)


TanghalanMandaluyong (Mandaluyong City)

DulaangCaviteno (Dasmarinas, Cavite)

TanghalangBagongSibol Theater and Dance Company (Malabon City)

Philippine Stagers Foundation




BEST CLASSICAL MALE PERFORMER


Abdul Candao (Tenor)

Cipriano De Guzman Jr. (Baritone)

Jose Javato (Tenor)

JoseleoLogdat (Baritone)

Leo Lanuza (Tenor)

Andrew Fernando (Baritone)

Arthur Espiritu (Tenor)

Dennis Gregory

Sherwyn Sozon




BEST CLASSICAL FEMALE PERFORMER


Nerissa De Juan

Jade Riccio

Ana Feleo

Sweet Samaniego-Buchanan




BEST BLUES & JAZZ ARTIST (Male or Female)


Lorna Cifra




BEST POP ARTIST (Male or Female)


Janah Zaplan

Joaquin Garcia

LA Santos

Gary Escobar




BEST MALE CROSSOVER PERFORMER

Johnrey Rivas

Nino Alejandro

Christian Nagano




BEST FEMALE CROSSOVER PERFORMER


Beverly Salviejo

Lara Maigue

Jade Riccio




BEST DANCE PRODUCTION


‘CINDERELLA’ (Ballet Philippines& Cultural Center of the Philippines/Main Theater,

Cultural Center of the Philippines)

‘ANDRES KKK’ (Silangan Dance Troupe/University of the East/UE Theater, UE Manila


JM CABLING (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

GERALD MAGALLANES( CESO Congress/ Tagaytay City)




BEST CHOREOGRAPHY


JM CABLING (Lam-ang) CCP Main Theater

GERALD MAGALLANES (CESO Congress, Tagaytay City)




BEST RE-RUN MUSICAL


‘DEKADA ‘70’

CALUNGSOD The Musical




BEST FEATURED ACTOR IN A PLAY


DUDZ TERANA (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)




BEST FEATURED ACTRESS IN A PLAY


SHE MAALA (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

VEAN OLMEDO (“Tula ni Vito at Lira”/ Philippine Stagers Foundation)




BEST FEATURED ACTOR IN A MUSICAL


PAW CASTILLO (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

TIM PAVINO( “Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory)



BEST FEATURED ACTRESS IN A MUSICAL


TEX ORDONEZ-DE LEON (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)




BEST ENSEMBLE PERFORMANCE (in a Play or Musical)


TANGHALANG PILIPINO ACTORS COMPANY(‘Lam-Ang’ An Ethno Epic

Musical/Tanghalang Pilipino)



TANGHALANG PILIPINO ACTORS COMPANY (“BatangMujahideen”

/Tanghalang Pilipino)


“LA TRAVIATA” ENSEMBLE


DEKADA ’70 ACTORS ENSEMBLE




BEST MUSIC DIRECTION FOR A MUSICAL


J RAMOS (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

PIPO CIFRA (“Summer Solitude”)




BEST COMPOSER FOR ORIGINAL MUSICAL THEATER


ELJAY CASTRO DELDOC & JEN DARLENE TORRES

(‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)


PIPO CIFRA (“Summer Solitude”)




BEST SOLO PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS


JON JOVEN( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)

JON JOVEN ( Disco Glam/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)

NINO ALEJANDRO( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)

MARKKI STROEM( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)

LLOYD MARA (Astoria Plaza)

JAMES ALTAMERA Okada)

JAWII ANNE ALTAMERA Hilton

JEAN KILEY , Resorts World Manila




BEST GROUP PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS


FUSE (Chalet Bar, L’Fisher Hotel – Bacolod City)

KAPAMU JAZZ COLLECTIVE (The Jazz Grill/Angeles City)

TUTZIEROLL ACOUSTIC( Azzuro Hotel, Angeles City)

SUGAR AND SPICE . City of Dreams-




BEST MUSICAL DIRECTOR FOR A CONCERT


MEL VILLENA( “1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)

RAUL MITRA( “Zephanie”/ VIVA Live/ The New Frontier Theater)

RYAN CAYABYAB( “And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

LOUIE OCAMPO & RAUL MITRA( “Unified” Regine Velasquez + Sarah Geronimo/VIVA Live, Inc./Araneta Coliseum)

LOUIE OCAMPO & Fr. MANOLING FRANCISCO ( ”All About Love”/ ABS-CBN and Tanging Yaman Foundation/Meralco Theater)

GERARD SALONGA(“The Gift A Christmas Special”/Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)




BEST CONCERT STAGE DIRECTOR


JOHN PRATS( “Zephanie”/ VIVA Live/ The New Frontier Theater)

MARVIN CALDITO ( “And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

PAOLO VALENCIANO ( “1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)

MANMAN ANGSICO (“The Gift A Christmas Special”/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)



BEST FEMALE PERFORMANCE IN A CONCERT


ZephanieDimaranan( “Zephanie”/VIVA Live/ The New Frontier Theater)

Golden Canedo




BEST MALE PERFORMANCE IN A CONCERT


ARNEL PINEDA (“Let It Love, Let It Rock Concert”/ABU EMP Entertainment Productions/The New Frontier Theater

JOSELEO LOGDAT (“Conrad Presents JoseleoLogdat”/Conrad Manila/C Lounge, Conrad Hotel Manila

CIPRIANO DE GUZMAN JR. (“UnaNoche De Musica”/Liceo De Cagayan &Japan Foundation Manila /Rodelsa Hall,Liceo De Cagayan, Cagayan De Oro City)

JOSELEO LOGDAT( “Manila Pianos Artist Series/Manila Pianos/Ronac Lifestyle Center Paseo De Magallanes)

ABDUL CANDAO (“Traume/Dreams”/Manila Pianos /Ronac Lifestyle Center Paseo De Magallanes)




BEST COLLABORATION IN A CONCERT


LOUIE OCAMPO & Fr. MANOLING FRANCISCO

( ”All About Love”/ ABS-CBN and Tanging Yaman Foundation/Meralco Theater)



JET PANGAN, DONG ABAY, BASTI ARTADI & WENCY CORNEJO

( “‘90s Frontmen:Acousticized”/Advantage International Marketing (AIM) Productions/Music Museum



MARTIN NIEVERA & POPS FERNANDEZ

(“Two-gether Again”/StarMedia, DSL Events and Production House &Solaire/ The Theater @ Solaire/Solaire Resorts & Casino



BASIL VALDEZ, LANI MISALUCHA AND RYAN CAYABYAB

( “And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)



REGINE VELASQUEZ & SARAH GERONIMO

( “Unified” Regine Velasquez + Sarah Geronimo/VIVA Live, Inc./Araneta Coliseum)



CHRISTIAN BAUTISTA, AICELLE SANTOS & MARK BAUTISTA

( “1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)



REY VALERA & JOEY G.

(“The Acoustic Playlist”/Palacio De Manila &StarMedia/Palacio De Manila, Intramuros)




BEST STAGE DIRECTOR FOR A PLAY


GUELAN VARELA LUARCA(“BatangMujahideen”/ Tanghalang Pilipino)

JOSE ESTRELLA( “Nana Rosa” /UP Playwrights Theater)

MELVIN LEE( “Under My Skin”/ Philippine Educational Theater Association)

JAMES VINCENT CARREON (“Mapurol”/UE Drama Company)




BEST LEAD ACTOR IN A PLAY


EDSEL FUSIO( “Mag-Kaupod”/Teatro De Letran/ Parc Foundation, San Juan City)

SEAN BINEGAS (“Akap”/CAST-UMAK/ Parc Foundation, San Juan City)

DYLAN TALON (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

MIKE LIWAG(“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)




BEST LEAD ACTRESS IN A PLAY


CHERRY PIE PECACHE( “Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

ROSELYN PEREZ (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

PEEWEE O’HARA( “Nana Rosa” /UP Playwrights Theater)




BEST PLAY


“BATANG MUJAHIDEEN” (Tanghalang Pilipino/Little Theater, CCP)

“UNDER MY SKIN” (Philippine Educational Theater Association /PETA Center, Q.C.)

“MAPUROL” (UE Drama Company/Parc Foundation, San Juan City)

“HIBLANG ABO” (Philippine Stagers Foundation)




BEST STAGE DIRECTOR FOR A MUSICAL


PAOLO VALENCIANO

(“ Joseph The Dreamer”/Trumpets/Maybank Performing Arts Theater, BGC)

FITZ EDWARD TORRES BITANA & MARCO VIANA

( ‘Lam-Ang’ An Ethno EpicMusical/Tanghalang Pilipino)

FLOY QUINTOS

( ‘LaTraviata’ /Daejeon Opera Company& Cultural Center of the Philippines)

PAT VALERA

( ‘Dekada ‘70’ /Black Box Productions/ Doreen Black Box, Arete, AteneDe Manila University)

MISSY MARAMARA

( “Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory/Gonzaga Fine Arts Theater, Ateneo De Manila University)




BEST LEAD ACTOR IN A MUSICAL


ARTHUR ESPIRITU ( ‘LaTraviata’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines)

JC SANTOS( ‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

JEF FLORES ( ‘Next To Normal’/Ateneo Blue Repertory)

SAM CONCEPCION( “Joseph The Dreamer”/ Trumpets)

JULIENNE MENDOZA( “Dekada ‘70”/Black Box Productions)

TIM PAVINO ( Next to Normal/ Ateneo Blue Repertory)




BEST LEAD ACTRESS IN A MUSICAL


CRIS VILLONCO( “Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory)

RACHEL GERODIAS( ‘LaTraviata’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines)

ANNA LUNA (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

STELLA CANETE-MENDOZA( “Dekada ‘70”/Black Box Productions)




BEST MUSICAL


‘LAM-ANG’ An Ethno Epic Musical/Tanghalan Pilipino/Little Theater, CCP

‘LA TRAVIATA’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines/ Main Theater, CCP




BEST MAJOR CONCERT (GROUP)


MUSIC & MAGIC (“Music & Magic 2020/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

SILENT SANCTUARY (“Iloilo OPM Music Festival”/39 Events Couture Group/University of San Agustin Gymnasium, Iloilo City



BEST MAJOR CONCERT (MALE)


GERALD SANTOS (“Unlimited Concert”/Le’ Posh Entertainment Productions/Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)



BEST MAJOR CONCERT (FEMALE)


LEA SALONGA (“The Gift A Christmas Special”/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)



BEST LIVE ONLINE PRODUCTION


“The Great Shift”




BEST LIVE ONLINE PERFORMER


GERALD SANTOS (“The Great Shift”)




BEST VENUE FOR CONCERTS AND PLAYS:


THE THEATER OF SOLAIRE

CULTURAL CENTER OF THE PHILIPPINES

RESORTS WORLD MANILA (NPAT)

MUSIC MUSEUM

SMART ARANETA COLISEUM

GRAND BAR AND LOUNGE, RESORTS WORLD MANILA



The 33rd Annual Aliw Awards is co-presented by Aliw Awards Foundation, Inc., and Novuhair, with media partners Manila Times, Philippine United News, The Journal Group of Companies, ATC Channel 31 Online TV, ATC Best TV, WIZ 31 and BEAM 31 Free TV, and Chinese TV on Channel 13.

Sponsors include Greenfield Development Corporation and Unilever, with Ms. Alma Lim as donor.

The Screening Committee for this year is chaired by seasoned theater practitioner Joey Nombres. You can visit the Aaliwin Kita Facebook page for official updates.

About ""

WazzupPilipinas.com is the fastest growing and most awarded blog and social media community that has transcended beyond online media. It has successfully collaborated with all forms of media namely print, radio and television making it the most diverse multimedia organization. The numerous collaborations with hundreds of brands and organizations as online media partner and brand ambassador makes WazzupPilipinas.com a truly successful advocate of everything about the Philippines, and even more since its support extends further to even international organizations including startups and SMEs that have made our country their second home.

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Need professional help with your papers? - Visit this writing service supported by the best academic writers.
 
Copyright © 2013 Wazzup Pilipinas News and Events
Design by FBTemplates | BTT